Na podzim roku 2013 se v Brankách začala formovat skupina lidí, jejímž cílem byla obnova zámeckého parku. Začali jsme brigádami. V r. 2014 jsme založili neformální Spolek pro obnovu zámeckého parku. Pořádali jsme zábavná odpoledne zaměřená na ekologii, ale i umění a workshopy. Zúčastnili jsme se také voleb v r. 2014 a máme v zastupitelstvu dva členy.
1.4. 2015 jsme založili oficiální SPOLEK PRO OBNOVU ZÁMECKÉHO PARKU. Naše činnosti se stále rozšiřují, kromě již zmiňovaného, spolupracujeme s ochránci přírody a ornitology. Vyvěsili jsme v parku budky a krmítka pro ptáky - vyrobené místními občany. Účastníme se celorepublikových akcí s ekologickou výchovou, jako například Pták roku, Den stromů s projektem 72 hodin, dobrovolnické úklidové akce Ukliďme Česko. Na Den zahrad navštěvujeme vždy některý zámecký park v okolí - Lešná, Kroměříž. Letos to budou Buchlovice a Buchlov.
V letošním roce máme v plánu zábavná odpoledne v každém ročním období, výlety do přírodně zajímavých lokalit, brigády, dále výstavu pana Havrana, pana Oleše a dalších umělců a dobročinnou akci KABELKOVÝ VELETRH.
Spolupracujeme se SAFARI KLUBEM a dalšími složkami v obci.
Aktivity Spolku při Obecních slavnostech
Fotogalerie z Obecních slavností
13. 10. 2017 - Podzim v zámeckém parku
Fotogalerie z Podzimu v zámeckém parku
V roce 2018 byla hlavní činností Spolku pro obnovu zámeckého parku realizace projektu „AUTOBUS ZASTAVUJE – ENVIMÍSTA PŘEDSTAVUJE“, který byl vybrán a finančně podpořen Zlínským krajem.
V první kreativní soutěži „Ze starého nové“ bylo oceněno všech 19 účastníků. Hlavní cenou byl zájezd pro 2 osoby do KOVOZOO ve Starém Městě a Parku Rochus. Zájezd se všem účastníkům moc líbil.
Druhá literárně – výtvarná soutěž „Chtěl bych si adoptovat zvíře“ již měla mnohem více účastníků, nejen z Branek, ale i z Polic, Choryně a dalších vesnic z okolí. Jako vždy získali výherci diplom, tričko a účast na zájezdě pro 2 osoby. Tentokrát to bylo do Envicentra ve Vysokém Poli a do ZOO Zlín.
Ve třetí soutěži „Dobrota z regionálních potravin“ bylo více dospělých, kteří nejen poslali recepty, ale dobroty také připravili.
Na akci „PODZIM V ZÁMECKÉM PARKU“ jsme tak mohli ochutnat mnoho pomazánek, pečiva, moštů i zdravých sladkostí. Také jsme si pod vedením Ing. Pavly Markové poprvé prošli novou stromovou stezku a dále se zapojili do projektu 72 hodin a zrealizovali Výstavu na stromech. Pro výherce kulinářské soutěže byl odměnou zájezd do Centra Veronica v Hostětíně a Živé vody v Modré.
Již tradičně jsme se zúčastnili celostátní dobrovolnické akce „UKLIĎME SVĚT – UKLIĎME ČESKO“. Letos jsme nasbírali 5 pytlů netříděného odpadu a vytvořili hmyzí domeček v parku.
Je potěšující, že se k této akci přidává stále více dobrovolníků z naší obce.
Rok 2018 jsme zakončili vyhlášením poslední soutěže „Proč chováme kozy?“ Výherci pojedou na jaře na kozí farmu Zerlina do Rožnova pod Radhoštěm a do záchranné stanice v Bartošovicích.
Rok 2019 jsme zahájili uspořádáním 1. společenského plesu, který se snad vydařil. Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem za pomoc i za sponzorské dary.
V dubnu plánujeme zimní běh parkem. Těšíme se na Vaši účast.
V neděli 28.4.2019 se uskutečnil poslední výlet z projektu "AUTOBUS ZASTAVUJE - ENVIMÍSTA PŘEDSTAVUJE". Projekt byl spolufinancován Zlínským krajem. Tentokrát se výherci výtvarně - literární soutěže "Proč chováme kozy?" podívali na kozí farmu Zerlina v Rožnově pod Radhoštěm a do Záchranné stanice v Bartošovicích.
Pták roku
na jaře spolek uspořádal tradiční výtvarnou soutěž "Pták roku", kdy úkolem soutěžících bylo zjistit a nakreslit/namalovat ptáčka, kterého ornitologové zvolili ptákem roku 2019. Sešlo se celkem 66 prací z celkem 10 MŠ a ZŠ v okolí. Slavnostní předání cen proběhlo ve středu 19.6.2019 od 16.30hod v parku (letním amfiteátru).
V pátek 18.10.2019 proběhla v zámeckém parku v Brankách veřejná akce, kterou pořádal Spolek pro obnovu zámeckého parku k oslavě DNE STROMŮ. Ta se v naší vesnici koná již tradičně v podzimních měsících. Jde o světový svátek, kdy si společně připomínáme význam stromů a snažíme se něco pro přírodu také udělat. Za krásného počasí babího léta jsme v úvodu odpoledne vyhodnotili kulinářskou soutěž „Dobrota s bylinkou“, do které se sešlo 20 příspěvků. Všechny recepty si přítomní mohli přečíst nebo odnést domů, u některých i ochutnat vzorky. Poté už byly připraveny workshopy, kde bylo možné například zasít či zasadit si bylinky do květináčů a ty si různými výtvarnými technikami nazdobit, dále pod vedením manželů Hutěčkových si všichni mohli vyzkoušet práci s lupénkovou pilkou a vyřezat si dřevěné podzimní dekorace nebo si třeba vytvořit přírodní hru Člověče, nezlob se! či naučit se smysly poznávat bylinky a vytvořit si na ně pytlíčky. Někteří obětaví účastníci pomohli s výsadbou jedlých keřů. Komu byla dlouhá chvíle, mohl se projít zámeckým parkem a prohlédnout si fotografickou Výstavu na stromech (od org. NaZemi), která je letos zaměřena na FAIR TRADE - podmínky pěstování a výroby kakaa v Africe. Nechyběla ani ochutnávka bylinkových čajů, výborných domácích moštů s různými příchutěmi a drobné občerstvení z darů přírody, jako například hřiby v sádle, marmelády, koláče a pomazánky. Protože se blíží 750. výročí obce, symbolicky jsme s přítomnými dětmi z branecké mateřské i základní školy, z okolních vesnic Polic a Choryně a s veřejností vyrobili krásného draka přesně ze 750 barevných podzimních listů.
Děkujeme za spolupráci: Obci Branky, Českému svazu žen Branky, Kartonáži Jindřich Švidrnoch, K. Žurkové, p. P. Gardiánovi, Suchánkovi a dalším, kteří se na „DNI STROMŮ“ podíleli.
V letošním roce se chceme primárně věnovat realizaci nového projektu „HUDBA V PARKU“. Projekt je spolufinancován Zlínským krajem.
Na počátku jara jsme v rámci tohoto projektu vyhlásili výtvarnou soutěž pro děti „Pták roku 2020“. Do soutěže se sešlo celkem 40 hezkých obrázků s jiřičkou obecnou – ptákem roku 2020 z 10 škol a školek v regionu. 19.6. se konalo (kvůli nepříznivému počasí v tělocvičně základní školy - DĚKUJEME) slavnostní vyhodnocení soutěže s předáním diplomů, cen a sokolnickým vystoupením. Pro všechny byly připraveny ještě tvořivé dílny a občerstvení.
Na konci měsíce června bude vyhlášena druhá soutěž projektu, tentokrát pro širokou veřejnost (děti, dospělé, celé rodiny nebo skupiny kamarádů) z Branek a blízkého okolí s názvem „Hudba v parku a lidé“. Úkolem účastníků bude natočit a zaslat krátké video s vlastním zpěvem či hrou na jakýkoliv hudební nástroj v braneckém parku (hudbavparku@email.cz). Vyhodnocení pak proběhne na podzimní akci v parku 18.9.2020. Budeme se těšit na Vaše příspěvky.
V pátek 18.9.2020 proběhla v zámeckém parku veřejná akce „HUDBA V PARKU A LIDÉ“ se slavnostním vyhodnocením hudební soutěže, do které se sešlo celkem 13 krásných příspěvků. Účastníci akce si je zde mohli prohlédnout a poslechnout, dále vyzkoušet např. školu bubnování, hru na další tradiční i netradiční nástroje či si nějaký jednoduchý nástroj vyrobit. Zpestřením akce bylo mobilní planetárium a výborné občerstvení z darů přírody. Děkujeme za podporu akce Zlínskému kraji a Obci Branky.
Od 1. do 5. dubna 2021 (přes velikonoční prázdniny a svátky) byla v zámeckém parku v Brankách instalována „JARNÍ STEZKA“.
45 úspěšných luštitelů (MŠ a 1. st. ZŠ) si poté přišlo s vyplněnou kartou pro sladkou odměnu do obchodu COOP v Brankách.
|
Na počátku jara spolek vyhlásil již tradiční výtvarnou soutěž pro děti „Pták roku 2021“. Účast tentokrát byla hojná a většina soutěžních prací dosahovala vysoké úrovně. Do soutěže se sešlo 68 krásných obrázků z 13 škol v okolí s ptákem roku 2021 – KÁNĚ LESNÍ. Z výtvarných děl bude ve vestibulu obecního úřadu instalována výstava. V pátek 4. června se v zámeckém parku konalo slavnostní vyhodnocení soutěže s předáním diplomů a věcných cen, pěkným sokolnickým vystoupením, tvořivými dílnami a lesní přírodovědnou stezkou.
Akce se konala 15.10. jako součást projektu "Altán v zámeckém parku - nové místo k setkávání", který je spolufinancován Nadací VIA a Českou spořitelnou.
V létě proběhla výtvarná soutěž "O nejlepší návrh nového altánku", do které bylo přihlášeno 14 prací. V průběhu tohoto podzimního odpoledne se uskutečnilo slavnostní vyhodnocení soutěže (účastníci obdrželi diplom a hezké věcné ceny), výstava prací, dále beseda s umělci naší obce (Mgr. Jindřichem Olešem, p. Miloslavem Havranem a Mgr. Tadeuszem Misiaszkem). Ti v rámci projektu "72 hodin" zasadili v parku také tři keře. Dále byly připraveny tvořivé workshopy, kde si mohli děti i dospělí vyzkoušet různé výtvarné techniky, malovat přírodními barvami, tvořit nástěnku s barvami přírody, zdobit látkové pytlíčky či si vybarvovat omalovánky významných míst v Brankách. Zajímavou činností byla ukázka moštování z jablek a návštěvníci si také mohli prohlédnout instalovanou výstavu na stromech na téma "Fairtrade - bavlna". Celé odpoledne proběhlo za příjemné atmosféry a s výborným občerstvením z darů přírody, hlavně s oblíbenými mošty různých příchutí.
Spolek pro obnovu zámeckého parku ve spolupráci s Českou spořitelnou, Nadací Via, Obcí Branky a s dalšími spolky v obci nyní dokončil stavbu dřevěného altánku u rybníka v parku. Věříme, že vzniklo nové příjemné místo pro relaxaci, pozorování přírody, menší sousedské akce a setkávání občanů různých věkových skupin.
V rámci tohoto projektu „Altán v zámeckém parku – nové místo k setkávání“ proběhla na podzim akce „Setkání s umělcem“, kde jsme pobesedovali s regionálními umělci panem Havranem, panem Olešem a panem Misiaszkem. Všichni si mohli vyzkoušet moštování, dobré občerstvení z darů přírody, výtvarné worshopy a také byla vyhodnocena výtvarná soutěž s krásnými návrhy, jak by mohl náš nový altánek vypadat.
Na jaře proběhlo v zámeckém parku „Setkání s ochráncem přírody a rybářem“. V rámci této akce se konalo slavnostní vyhodnocení výtvarné soutěže „Pták roku“ s předáním diplomů a věcných cen, beseda s členem ČSOP panem Chumchalem, interaktivní výstava „Z ptačí říše“, výstavka dětských prací, tvořivé tematické dílničky a dobré občerstvení. Také si účastníci mohli prohlédnout vylovené ryby z rybníka a dozvědět se o nich více od rybáře pana Krutila.
Významným bodem projektu bylo slavnostní otevření nového dřevěného altánku u rybníka za účasti pana starosty a řady občanů z Branek i okolí. Nový altánek se nám podařilo společnými silami vybudovat v rámci našeho projektu „Altán v zámeckém parku – nové místo k setkávání“, který byl podpořen z grantového programu České spořitelny „Dokážeme víc“, ve spolupráci s Nadací Via a s finančním příspěvkem Obce Branky. Řada lidí také finančně přispěla přes dárcovskou sbírku „Darujme.cz“. Všem moc děkujeme a věříme, že se v altánku budeme potkávat i při dalších akcích v parku.
Dalším projektem Spolku pro obnovu zámeckého parku je „KNIHOBUDKA PANA DUDKA" s realizací od 1.4.2022 do 31.5.2023. Jeho cílem je posílení prevence v oblasti šetrné spotřeby a recyklace. V rámci tohoto projektu proběhne soutěž „Ze starého nové" pro děti, mládež i dospělé z Branek a okolí, kdy účastníci mohou tvořit, oživovat staré věci, hledat pro ně jiné využití a vdechovat jim "nový život". Dále vznikne v obci „knihobudka“, vydáme brožurky k tématu a plánujeme dvě veřejné akce s edukačními programy a workshopy se zaměřením právě na šetrnou spotřebu a recyklaci. Tento projekt je spolufinancován Zlínským krajem.
Spolek pro obnovu zámeckého parku se v letošním roce prioritně věnuje realizaci projektu „AUTOBUS ZASTAVUJE – BIOFARMY PŘEDSTAVUJE“. Cílem tohoto projektu je celková podpora regionálního zemědělství, včetně vinařství a potravinářské výroby ve Zlínském kraji.
Osvětou, organizací čtyř soutěží a výjezdů do zajímavých lokalit chceme propagovat místní produkci, podpořit udržitelný rozvoj a vzdělávání v oblasti různých odvětví tradičního zemědělství a potravinářské výroby v našem kraji.
V průběhu realizace projektu (1.5.2024 – 31.12.2025) proběhnou pro děti z Branek a blízkého okolí čtyři soutěže: výtvarná, literární, komiksová a kulinářská. Výherci se vydají do zajímavých míst – biofarem v kraji, kde absolvují exkurze s edukačními programy a praktickými ukázkami výroby domácích produktů. Autobusem navštívíme např. Agrofyto Lidečko, Kozí farmu Zerlina v Rožnově pod Radhoštěm, Švestková povidla J. Netopil, Včelí farmu Sedlákovi a Centrum Veronica v Hostětíně nebo Park Rochus s představením výroby vína a starých řemesel ve Zlínském kraji. V průběhu projektu podpoříme i místní chovatele a farmáře.
V září – říjnu 2024 proběhla 1. soutěž – výtvarná „ZVÍŘATA NA FARMĚ“. Z pěti škol byli vybráni vždy tři výherci, kteří se s doprovodem 16.11.2024 zúčastnili autobusového zájezdu do: Agrofyto Lidečko (exkurze s programem) a Trezoru přírody v Horní Lidči, kde proběhlo slavnostní vyhodnocení soutěže s předáním diplomů.
Čeká nás 2. soutěž - kulinářská „O NEJLEPŠÍ DOMÁCÍ NÁPOJ“.
Tento projekt je spolufinancován Zlínským krajem.